Οι μαθητές του 1ου ΓΕΛ Κομοτηνής ενημερώνονται για το ευρωκοινοβούλιο.

Την Τρίτη 2 Απριλίου και την Τετάρτη 3 Απριλίου είχαμε τη χαρά και την τιμή να φιλοξενούμε στο χώρο του σχολείου μας την υπεύθυνη του Europe Direct κ. Ηράκλεια Γκατζίνη .

Η κ. Γκατζίνη με τη συνεργασία ομάδας φοιτητών του Δ.Π.Θ ενημέρωσε τους μαθητές της Β΄ τάξης για το Ευρωκοινοβούλιο. Μίλησε για τα όργανα, τα μέλη, την έδρα τους, τις Ευρωομάδες και τους εξήγησε γιατί θα πρέπει να «εκμεταλλευτούν»  το δικαίωμα του εκλέγειν που τους παρέχει η πολιτεία .

Σε μια συμπεριληπτική και σύγχρονη κοινωνία όπως είναι η Ενωμένη Ευρώπη του 2024 η ψήφος των νέων αποκτά μεγαλύτερη βαρύτητα και προσδίδει στους ίδιους  την ιδιότητα του ενεργού πολίτη!

Τους ευχαριστούμε θερμά

Δημοσιεύθηκε στην ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ, ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.