Το 1ο ΓΕΛ Κομοτηνής σε Αθήνα και Ναύπλιο

Το σχολείο μας, από 15-2-2024 και μέχρι 18-2-2024 πραγματοποίησε τετραήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών της Β΄ Λυκείου στην Αθήνα-Ναύπλιο.

Kύριος σκοπός αυτής  της εκπαιδευτικής επίσκεψης ήταν η  επαφή και η γνωριμία των μαθητών, μέσα από την επίσκεψή τους, χώρων  στενά συνυφασμένους με την ιστορία. Πιο συγκεκριμένα, επισκεφθήκαμε τον αρχαιολογικό χώρο των Μυκηνών θαυμάζοντας από κοντά τα  περίφημα μυκηναϊκά ανάκτορα με τις κυκλώπειες διαστάσεις τους. Το αρχαίο θέατρο της Επιδαύρου στο οποίο κατά την κλασική εποχή μεγαλούργησε το αρχαίο ελληνικό δράμα.

Παράλληλα πραγματοποιήθηκαν και άλλες σημαντικές εκπαιδευτικές επισκέψεις όπως  στην Ακρόπολη, στο Μουσείο της Ακρόπολης ,στη Ρωμαϊκή Αγορά μνημείο του Λυσικράτη – Λουτρό των Αέρηδων, πλατεία Τριπόδων και στο  Μουσείο Ιστορίας της Παλαιάς Βουλής.

Οι επισκέψεις αυτές συμπληρωθήκαν από θέατρο, μουσική, χορό διασκέδαση!

Τέσσερις μέρες , τις οποίες βιώσαμε σαν να ήταν πολύ περισσότερες. Τις χαρήκαμε όλοι. Μικροί και μεγάλοι και ανανεώσαμε  το ραντεβού μας σε μια επόμενη συνάντηση!!!

Δημοσιεύθηκε στην ΕΚΔΡΟΜΕΣ, Χωρίς κατηγορία. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.