Οι μαθητές του 1ου ΓΕΛ Κομοτηνής γνωρίζουν το τμήμα Μοριακής Βιολογίας

Την Τετάρτη 7 Φεβρουαρίου 2024 μαθητές της Γ΄ τάξης του σχολείου μας, οι οποίοι παρακολουθούν μαθήματα του προσανατολισμού Υγείας, μαζί με άλλους μαθητές από τα Γενικά Λύκεια του νομού μας, επισκέφθηκαν το τμήμα Μοριακής Βιολογίας του Δ.Π.Θ.

Στο πλαίσιο του σχολικού επαγγελματικού προσανατολισμού-Σταδιοδρομίας , οι μαθητές μας είχαν την χαρά να ξεναγηθούν στου χώρους του τμήματος και να ενημερωθούν για τις προοπτικές του σχολής και τα επαγγελματικά δικαιώματα των αποφοίτων .

Γνώρισαν τα αναλυτικά προγράμματα του τμήματος και ενημερώθηκαν από τους υπεύθυνους της ομάδας που τους υποδέχτηκαν .

Στη συνέχεια χωρίστηκαν σε ομάδας και παρακολούθησαν τους υπεύθυνους να τους δίνουν διάφορες πληροφορίες για το κομμάτι της έρευνας στο φυσικό τους χώρο. Στα εργαστήρια.

Η εμπειρία ήταν μοναδική για τους μαθητές μας!

Ευχαριστούμε θερμά το τμήμα Μοριακής Βιολογίας του Δ.Π.Θ και κυρίως τους :

Πέτρο Κολοβό

Τσικρικιόνη Χρύσα

Μπουλουγούρη Γεώργιο

Γαλάνη Αλέξιο

Καλτσίδη Χρήστο

Δημοσιεύθηκε στην ΕΚΔΡΟΜΕΣ. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.