Το 1ο ΓΕΛ Κομοτηνής ενημερώνει και ευαισθητοποιεί τους μαθητές για τον σχολικό εκφοβισμό

Στο σχολείο μας στις 7/3/23 και στις 8/3/23 πραγματοποιήθηκαν δράσεις με αφορμή την Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού («school bullying»).
Συγκεκριμένα την Τρίτη 7/3/23 πραγματοποιήθηκαν δύο δίωρα βιωματικά εργαστήρια σε δύο τμήματα της Α΄ τάξης του σχολείου μας με την συνδρομή του Κέντρου Νεολαίας και Εθελοντισμού exagono του Δήμου Κομοτηνής. Οι μαθητές μας κατά τη διάρκεια του δίωρου αυτού βιωματικού εργαστηρίου συμμετείχαν σε διαδραστικές δράσεις με στόχο την πρόληψη, ευαισθητοποίηση και αντιμετώπιση της σχολικής βίας και του εκφοβισμύ.
Την Τετάρτη 8/3/23 οι μαθητές της Α΄και Β΄τάξης παρακολούθησαν ομιλία από στέλεχος της Υποδιεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος Βορείου Ελλάδας. H ενημερωτική δράση είχε τίτλο «Ασφαλές διαδίκτυο και Cyberbullying». Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τον κυβερνοεκφοβισμό (Cyberbullying) και για τους κινδύνους που ελλοχεύουν στη χρήση του διαδικτύου.

Δημοσιεύθηκε στην ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ, Χωρίς κατηγορία. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.