Δράση για την παγκόσμια ημέρα της ελληνικής γλώσσας

Την Πέμπτη 9 Φεβρουαρίου 2023, παγκόσμια ημέρα της ελληνικής γλώσσας, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας τρίωρο εργαστήριο με τη συμμετοχή των μαθητών και των μαθητριών των Ανθρωπιστικών Σπουδών της Β΄ και της Γ΄Λυκείου, στο οποίο εξετάστηκαν όψεις του αρχαίου ελληνικού λόγου.
Ειδικότερα, δόθηκε η δυνατότητα στους μαθητές και στις μαθήτριές μας να γνωρίσουν, καταρχάς, τη Γραμμική Β΄, τη γραφή, δηλαδή, των Μυκηναίων, η οποία αποτελεί και την πρώτη προσπάθεια των Ελλήνων να αποτυπώσουν γραπτώς τη γλώσσα τους. Στις άλλες δύο διδακτικές ώρες του εργαστηρίου εξετάστηκε η αλφαβητική γραφή, τόσο ως προς τον τρόπο της γραφής της (μεγαλογράμματη και μικρογράμματη) όσο και ως προς το ζήτημα της προφοράς της.

Δημοσιεύθηκε στην ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.