Δράση με θέμα ” Εμφυλη βία- ισότητα φύλων”

Την Τετάρτη 1 Φεβρουαρίου στο πλαίσιο υλοποίησης δράσης με θέμα “Έμφυλη βία ισότητα φύλων ” , είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε στο σχολείο μας τις κ. Κασέρη Μαρία, Κοινωνική λειτουργό και Μητσάκου Αφροδίτη, Ψυχολόγο, από το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας ΠΕ. Ροδόπης, «ΟΡΦΕΑΣ».Πραγματοποιήθηκε βιωματικό εργαστήριο σε τέσσερα τμήματα της Α΄ και Β΄τάξης.Αναλύθηκαν οι όροι έμφυλη βία και βία γενικότερα και οι μαθητές μας μέσα από το βιωματικό εργαστήριο ευαισθητοποιηθηκαν σε θέματα έμφυλης βίας και αναγνώρισαν συμπεριφορές και χαρακτήρες που εν δυνάμει θα μπορούσαν να ασκήσουν έμφυλη βία. Τις ευχαριστούμε θερμά!

Δημοσιεύθηκε στην ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ, ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.