Εκπαιδευτική εκδρομή μαθητών

Κατά τη διάρκεια της εκπαιδευτικής επίσκεψης που πραγματοποιήσαμε με τα δύο τμήματα των ανθρωπιστικών σπουδών της Β΄ Λυκείου του σχολείου μας, στις 25 και στις 26 Νοεμβρίου 2022, είχαμε την ευκαιρία να επισκεφτούμε το Αρχαιολογικό Μουσείο της Θεσσαλονίκης, στο οποίο εκτός από τα πολυπληθή εκθέματα θαυμάσαμε και ένα από τα σπάνια ξενιτεμένα μας χειρόγραφα, το αυτόγραφο χειρόγραφο με τα σχόλια του αρχιεπισκόπου Θεσσαλονίκης Ευσταθίου στην “Οδύσσεια” του Ομήρου, το οποίο επέστρεψε μετά από οκτακόσια χρόνια στην πόλη του συγγραφέα του από τη μακρινή πόλη των Δόγηδων.

Παρακολουθήσαμε, επίσης, τη θεατρική παράσταση «Στου Μποχώρη», η οποία μας μετέφερε νοερά στο αλήστου μνήμης συνταρακτικό γεγονός της Μικρασιατικής καταστροφής.Επισκεφτήκαμε, τέλος, δύο σημαντικά μνημεία της Ημαθίας, τους Βασιλικούς τάφους της Βεργίνας και το Βήμα του Αποστόλου Παύλου στη Βέροια. Στη Βεργίνα, αντικρίσαμε ιδίοις όμμασι τη μεγαλύτερη αρχαιολογική ανακάλυψη του προηγούμενου αιώνα, την οποία πραγματοποίησε ο Μανόλης Ανδρόνικος. Από την άλλη, η επίσκεψή μας στο Βήμα του Αποστόλου Παύλου, στη Βυζαντινή Βέροια, μας έφερε αντιμέτωπους με μιαν άλλη πλευρά της ιστορίας μας, τη στιγμή της συνάντησης του ελληνισμού με τον χριστιανισμό. Τότε που ο Απόστολος των Εθνών κήρυξε στους εθνικούς κατοίκους της πόλης τον χριστιανισμό, αλλάζοντας για πάντα τον ρου της ιστορίας.

Δημοσιεύθηκε στην ΕΚΔΡΟΜΕΣ. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.