Η ομάδα Ρητορικών Αγωνισμάτων του σχολείου μας πραγματοποίησε στις 15-17 Μαρτίου 2019 τριήμερη  εκπαιδευτική εκδρομή στη Θεσσαλονίκη. Σκοπός  της επίσκεψης ήταν να παρευρεθούν και να συμμετέχουν οι μαθητές της ομάδες στους πέμπτους αγώνες λόγου που διοργάνωνε το κολλέγιο Ανατόλια. Στόχος της διοργάνωσης ήταν η ενημέρωση των παιδιών για θέματα επικαιρότητας, η ευαισθητοποίηση και ο προβληματισμός τους για ζητήματα που απασχολούν την ανθρωπότητα, η συναναστροφή και η ανταλλαγή απόψεων με συνομηλίκους. Δόθηκε  η ευκαιρία να αναπτύξουν την κριτική τους ικανότητα, να καλλιεργήσουν την ευγλωττία τους, να εκφράσουν με ευπρεπή και αποτελεσματικό τρόπο τις ανησυχίες τους και τις απόψεις τους, αλλά και να εντρυφήσουν στη λογοτεχνία, ασκούμενοι στη σωστή ανάγνωση λογοτεχνικών κειμένων. Η εμπειρία της συμμετοχής  τους προσέφερε  γνώσεις, βαθύτερη σκέψη, μεστή και πλουσιότερη έκφραση, άνεση και αυτοπεποίθηση στην επικοινωνία τους με πολυπρόσωπο ακροατήριο αλλά και πνεύμα  Η εκδρομή στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία. Οι μαθητές απέκτησαν πλούσιες εμπειρίες,  γνωριμίες με μαθητές άλλων σχολείων ενώ συμμετείχαν σε μια υψηλού επιπέδου διοργάνωση. Παράλληλα αναμέτρησαν τις δυνάμεις τους  με μαθητές άλλων σχολείων και δεσμεύτηκαν για μεγαλύτερη προσπάθεια και επιτυχίες στο μέλλον υγιούς άμιλλας και συνεργασίας.

Συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα!!!

Μαθητές και καθηγητές

Δημοσιεύθηκε στην ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, ΓΙΑ ΓΟΝΕΙΣ, ΓΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ, ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΕΣ, ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ, ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.